Doğa Dostu Nonwoven Kumaş

Bugünün teknolojisi ile üretilen çok çeşitli kumaş türleri vardır. Son dönemlerde adını duyuran bir kumaş cinsi de “nonwoven kumaş”tır. Nonwoven Kumaş Nedir?

İnsanlık tarihi kadar eski bir ürün kumaştır. İpliklerin farklı yöntemlerle bir araya getirilerek oluşturulan kaplayıcı yüzeye kumaş denmektedir. Kumaşın ham maddesi genellikle yün, dokuma, ipek ve keten gibi malzemelerdir. Bu malzemelerin dokunması ile kumaş ortaya çıkarılır. Dokunmadan elde edilen kumaş benzeri ürünler de vardır. Örneğin keçe buna misaldir. Çağımızın tekstil sektöründe bugün dokumadan üretilen kumaşlar vardır. Bu kumaşlar elyafların ısı, mekanik yahut kimyasal yollarla bir araya getirilmeleri ile oluşurlar.

Nonwoven kumaşlar da böyle örülmüş veya dokunmuş kumaş değildirler. Oldukça geniş bir kullanım alanları vardır. Non Woven Kumaşların Özellikleri Nelerdir?  Nonwoven kumaşların hammaddesi petrol türevidir. Nonwoven kumaşlar petrol esaslı plastiklerden polyester ve polipropilen ve az miktarda polietilen maddesinden üretilmektedirler. Nonwoven kumaşların özellikleri aşağıdadır: Nonwoven kumaş aşınmaya dayanıklıdır. Nonwoven kumaş yüksek emiciliğe sahiptir. Nonwoven kumaş, ıslak ve kuru durumdayken temizleme çözücülerine yeterli seviyede dayanıklılık gösterir. Nonwoven iyi şekillendirilebilir özelliktedir. Nonwoven belirli düzeyde buruşukluğu giderebilmektedir. Nonvoven kumaşın bir diğer özelliği ise şeklini muhafaza edebilmesidir. Bir başka özelliği de nonwoven kumaşının tüy oluşturmayan bir yüzeye sahip olmasıdır. Tercih edilmesini arttıran bir başka özelliği de nonwoven kumaşın boyutsal kararlılığıdır. Nonwoven kumaş, aşınmaya dayanımı sebebiyle de çok sayıda sektörde tercih edilen bir kumaş türüdür.